• خانه
 • وبلاگ
 • GitOps چیست و چگونه می توان GitOps را با استفاده از خط لوله CI/CD راه اندازی کرد؟

GitOps چیست و چگونه می توان GitOps را با استفاده از خط لوله CI/CD راه اندازی کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
GitOps چیست و چگونه می توان GitOps را با استفاده از خط لوله CI/CD راه اندازی کرد؟


Git همیشه به عنوان یکی از قوی ترین ابزارهای همکاری برنامه عمل کرده است. دارای ابزارهای مختلفی است که باعث افزایش بهره وری در هر مرحله می شود توسعه اپلیکیشن.

یکی از این ابزارها GitOps است که امکان ادغام ویژگی های جدید مختلف مانند استقرار خودکار، ممیزی، بازگشت بدون درز و عیب یابی کارآمد را فراهم می کند. بیایید نگاهی دقیق به GitOps بیندازیم و بیاموزیم که چگونه می تواند به افزایش کارایی در خط لوله CI/CD کمک کند.

CI/CD با GitOps

CI/CD مجموعه ای از مشکلات خاص خود را دارد که GitOps می تواند به حل آنها کمک کند. اینها هستند:

موضوع1.

فرآیندهای دستی و تهیه منابع از مرکز داده محلی، که شیوه های ناکارآمدی را ایجاد کرد.

 • پاسخGitLab (SCM, CI) و Terraform
 • نتیجهزمان تولید به طور چشمگیری بهبود یافته است. محیط ها را می توان در کمتر از یک ساعت ایجاد کرد. همه چیز را می توان با استفاده از کد انجام داد و پچ کردن هیچ خطری ندارد.

مشکل 2.

عدم وجود مجموعه کنترل در زنجیره ابزار CI.

 • پاسخGitLab (SCM، CI، CD) و Terraform
 • نتیجهپیاده‌سازی چیزی و در صورت وجود مشکل، آن را به عقب برگردانید. استرس و ترس ناشی از استقرار در تولید را از بین برد.

GitOps چیست؟

GitOps افزوده جدیدی به ابزارهای چندگانه Git است که ویژگی هایی مانند مدیریت کلاستر، یکپارچه سازی مداوم و تحویل برنامه را امکان پذیر می کند. این یکپارچه با Git کار می کند و می تواند تنها نقطه تماس شما برای فرآیند تحویل برنامه باشد.

علاوه بر این، بسیاری از ارائه دهندگان خدمات GitOps برای انتخاب وجود دارند، مانند GitHub، BitBucket و GitLab. بسیاری از این ارائه دهندگان در حال حاضر با GitLab سازگار هستند و سوئیچ شما یکپارچه خواهد بود.

چرا GitOps؟

دستیابی به اتوماسیون در فرآیند توسعه اپلیکیشن یک دستاورد باورنکردنی است که با ادغام کل خط لوله با DevOps ممکن شده است. با این حال، از آنجایی که از چندین زنجیره ابزار برای رسیدن به این هدف استفاده می کند، مدیریت این زنجیره های ابزار برای توسعه دهندگان به یک چالش تبدیل شده است.

راه حل از GitOps می آید که همان سطح اتوماسیون را از طریق یک زنجیره ابزار واحد برای کل فرآیند توسعه و استقرار فراهم می کند. در نتیجه نقاط شکست را کاهش می دهد و کار را برای توسعه دهندگان آسان می کند.

راه اندازی با GitOps

راه اندازی GitOps یک روش ساده است. این وبلاگ نشان می دهد که چگونه می توان ایجاد خوشه Kubernetes و مدیریت استقرار برنامه را با استفاده از GitOps فعال کرد. در اینجا مراحلی وجود دارد که برای ترکیب GitOps در خط لوله خود نیاز دارید.

1. راه اندازی مخزن

 • برای شروع کار با GitOps، تنها چیزی که نیاز دارید یک مخزن Git است. برای انجام این کار، باید در ارائه دهنده خدمات Git مورد نظر خود ثبت نام کنید.
 • هنگامی که مخزن راه اندازی شد، می توانید شروع به فشار دادن کد خود کنید.
 • در حین نگهداری از مخزن، مطمئن شوید که طبق استراتژی شاخه‌بندی خود فورک می‌کنید.

2. یک گردش کار Git ایجاد کنید

 • شما باید یک گردش کار Git ایجاد کنید تا تمام فعالیت ها و وظایف خود را از یک منبع واحد مدیریت کنید. در حین انجام این کار، تمام اقدامات و جریان اجرای آنها را تعریف کنید.

3. اقدامات GitOps را برای پروژه خود تعریف کنید

 • پس از راه اندازی مخزن Git خود، باید از فایل git-cicd.yaml برای تکمیل فرآیند استفاده کنید. فقط آن را به مخزن Git فشار دهید.
 • این فایل شامل دستورالعمل هایی است که باید در حین راه اندازی Git CI/CD اجرا شوند و وابستگی هایی که باید روی Git runner نصب شوند.
 • لطفاً توجه داشته باشید که این فایل برای عملکرد Git CI/CD حیاتی است.

4. زیرساخت های GitOps را راه اندازی کنید

 • ارائه‌دهنده خدمات Git شما مکانی را برای ایجاد و نگهداری کد منبع فراهم می‌کند. با این حال، احتمالاً شامل هیچ گونه قابلیت پردازشی برای مدیریت خط لوله GitOps نخواهد بود.
 • برای انجام این کار، باید یک پلتفرم مجزا برای خط لوله خود فراهم کنید که قابلیت محاسباتی دارد. برای اهداف خود ما یک نمونه زمان اجرا برای همان ایجاد خواهیم کرد.
 • در نهایت، باید یک runner برای اجرای مراحل Git CI/CD در خط لوله GitOps خود راه اندازی کنید. رانر به سادگی ماشینی است که به عنوان یک سرور CI عمل می کند و عملکردهای CI/CD را انجام می دهد.

تمام وابستگی های شما با استفاده از فایل git-cicd.yaml در runner نصب می شود. از همین مراحل می توان برای تعریف اقدامات برای استقرار خودکار برنامه، مدیریت خوشه Kubernetes و ویژگی های مختلف دیگری که با GitOps ارائه می شود، استفاده کرد.

راه اندازی با GitOps-min

نکته حذف: این به سازمان‌ها کمک می‌کند زمان تولید را به حداقل برسانند، زیرساخت‌ها را در چند ساعت توسعه دهند، همکاری، انطباق و ممیزی را ارتقا دهند، محیط‌های کنترل‌شده نسخه، اتوماسیون آزمایش و مدیریت پیکربندی خط لوله را ارتقا دهند.

نتیجه

راه اندازی GitOps برای کار با پروژه های موجود شما آسان است. با دنبال کردن مراحل بالا، باید بتوانید سیستم های خود را در عرض یک روز راه اندازی کنید. با این حال، اگر در این مسیر با مشکلی مواجه شدید، با ما و ما تماس بگیرید توسعه فناوری اطلاعات با مسئولیت محدود. مهندسان آماده کمک به شما خواهند بود.

پست GitOps چیست و چگونه GitOps را با استفاده از خط لوله CI/CD راه اندازی کنیم؟ اولین بار در DEV IT Journal ظاهر شد.