منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • میلیاردها کاربر دستگاه Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند!

میلیاردها کاربر دستگاه Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
میلیاردها کاربر دستگاه Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند!

بیش از 1 میلیارد کاربر دستگاه اندروید و ویندوز در سراسر جهان در معرض آسیب پذیری جدیدی قرار دارند. این ضعف خاص در سیستم عامل تراشه بلوتوث تولید شده توسط شرکت های مختلف تراشه ، از جمله Qualcomm ، Silicon Labs و Intel مشاهده می شود.

بر اساس وب سایت MSPoweruser ، 11 شرکت تراشه تا کنون متهم شده اند که سیستم عامل بلوتوث خود را با این نقص منحصر به فرد طراحی کرده اند. در حال حاضر 13 مدل برد مدار تولید شده توسط این 11 شرکت در معرض آسیب پذیری قرار دارند. اما بیش از 1400 سیستم مختلف مبتنی بر تراشه (مورد استفاده در تلفن های همراه و لپ تاپ ها) در برابر این حفره امنیتی آسیب پذیر هستند. این سوراخ به طور خاص “ترفندهای BrakTooth” نامیده می شود.

این مشکل بیش از 1 میلیارد کاربر دستگاه های Android و Windows با سیستم عامل بلوتوث آسیب پذیر را تحت تأثیر قرار می دهد. تا کنون ، تنها سه شرکت تراشه وصله هایی را برای محافظت از کاربران در برابر حملات بعدی BrakTooth منتشر کرده اند. این شرکتها شامل BluTrum ، Expressif و Infineon هستند.

سایر تراشه سازان از جمله اینتل و کوالکام هنوز به این مشکل رسیدگی نکرده اند. این بدان معناست که میلیون ها دستگاه در برابر حملات احتمالی آسیب پذیر هستند.

زیرا حمله از طریق هک های BrakTooth مستلزم فعال بودن اتصال بلوتوث دستگاه قربانی است. بنابراین ، به کاربران توصیه می شود تا زمانی که همه وصله های سیستم عامل توسط شرکت های تراشه منتشر نشوند ، دستگاه های بلوتوث خود را به عنوان یک مانع امنیتی امن خاموش کنند.

نام دستگاه های مختلفی که از طریق هک های BrakTooth مورد حمله و بهره برداری قرار گرفته اند. در اینجا این است (اگرچه لیست دستگاه های هک شده محدود به این موارد نیست):

  • گوشی های هوشمند شامل Pokémon F1 و Oppo Reno 5G هستند
  • لپ تاپ های Dell ، Optiplex و Alienware
  • دستگاه های مایکروسافت سرفیس ، از جمله سرفیس گو 2 ، سرفیس پرو 7 و سرفیس بوک 3

میلیاردها کاربر دستگاه Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند!

شناسایی آسیب پذیری های بلوتوث پدیده جدیدی نیست. زیرا در گذشته ، بسیاری از هکرها از این روش برای دستیابی غیرقانونی به دستگاه های مجهز به بلوتوث استفاده کرده و سعی در جاسوسی ، خرابکاری در دستگاه قربانی ، سرقت اطلاعات ، اجرای دستورات مخرب و حتی کنترل کامل دستگاه داشته اند.

اگرچه استاندارد واقعی بلوتوث معمولاً به گونه ای است که دستگاه را در معرض انواع خاصی از نفوذ قرار می دهد و باید به روز شود. اما این بار آسیب پذیری حملات BrakTooth کاملاً از سیستم عامل تراشه بلوتوث ناشی می شود.

یک موسسه تحقیقاتی به نام ASSET Research Group نحوه هک کردن BrakTooth و اجرای کد غیرمجاز در دستگاه های آسیب پذیر را با ارسال یک ویدیو در YouTube توضیح می دهد (اگرچه فرآیند پردازش زبان برای افرادی که با کد آشنا نیستند دشوار است).

میلیاردها کاربر دستگاه Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند! اولین بار در اخبار و فناوری تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.