منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

عملکرد پردازنده A15 Bionic سری آیفون 13 بسیار بهتر از نسل قبلی نیست. افزایش 8 درصدی فرکانس پایه CPU در تراشه A15 باعث می شود عملکرد پردازنده تک هسته ای در معیار Geekbench 5 نسبت به تراشه A14 حدود 9 درصد سریعتر باشد. همچنین عملکرد پردازنده در پردازش چند هسته ای 15 درصد سریعتر است. با این حال ، عملکرد GPU جهشی چشمگیر داشته است و در کل عملکرد نسخه پیشرفته تر 5 هسته ای تقریباً 38 درصد بهبود یافته است.

در دو سال گذشته ، مدیران مختلف و کارکنان با استعداد از تیم طراحی تراشه های سری A ، اپل را ترک کرده اند. در نتیجه ، تراشه های A14 Bionic و A15 Bionic از معماری شبیه CPU استفاده می کنند. بنابراین انتظار می رود با عرضه تراشه A16 Bionic اپل ، شاهد جایگزینی هسته های جدید در سطح CPU باشیم.

گفته می شود تراشه A16 Bionic از فرایند تولید 4 نانومتری TSMC استفاده می کند. اگرچه بهبود عملکرد ترانزیستورها در سطح فرآیند تقریبا محدود است. اما هسته بزرگ CPU به مدل Avalanche و هسته CPU کوچک (کم مصرف) به مدل Blizzard ارتقا می یابد. این پیکربندی جایگزین ترکیب هسته های Firestorm و Icestorm در تراشه های A14 Bionic و A15 Bionic خواهد شد.

تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

قبل از راه اندازی تراشه A13 Bionic ، میزان بهبود عملکرد تک هسته ای در هر نسل جدید از پردازنده های سری A بیش از 20 درصد بود. این بار ، انتظار داریم شاهد پیشرفت مشابهی با عرضه تراشه A16 Bionic باشیم. طبق محاسبات ، اگرچه تعداد کل ترانزیستورهای مورد استفاده تراشه A15 حدود 27 درصد بیشتر از پردازنده A14 است. اما چگالی ترانزیستور (تعداد ترانزیستورها در میلی متر مربع تراشه) تحت فرایند N5P (نسخه بهبود یافته فرآیند 5 نانومتری) تنها 1٪ افزایش یافته است. این تعداد کمتر از 135 میلیون ترانزیستور است.

تراشه A16 Bionic اپل از فرایند 4 نانومتری استفاده خواهد کرد

گوشی های هوشمند سری آیفون 12 اپل اولین دستگاه های این شرکت هستند که به پردازنده های 5 نانومتری مجهز شده اند. همزمان ، به گفته منابع خبری ، غول مستقر در کوپرتینو در حال آماده سازی برای به روز رسانی روند فنی محصولات جدید و آینده خود است. کارشناسان موسسه تحقیقاتی Trend Force در گزارش جدید خود به این مشکل اشاره کرده و تاریخ های احتمالی را برای ارائه اولین تراشه های اپل تولید شده با فرایند 4 نانومتر اعلام کردند.

تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

این گزارش همچنین عملکرد اپل در سال 2022 را پیش بینی می کند و اعلام می کند که تا آن زمان غول مستقر در کوپرتینو از خط تولید 4 نانومتری شرکت تایوانی TSMC برای ساختن میکرو مدارهای مورد نیاز خود استفاده خواهد کرد. A16 Bionic اولین پردازنده 4 نانومتری در بازار خواهد بود. اعمال تغییرات مشابه در خانواده ARM و پردازنده های Apple M1 برای لپ تاپ ها نیز یک سناریوی احتمالی به نظر می رسد.

TSMC و سامسونگ الکترونیکس قبلا اعلام کرده اند که تسلط خود را بر فرایندهای فنی در مقیاس کوچکتر (شامل مراحل 2 و 3 نانومتری) تقویت می کنند و هدف آنها تولید انبوه این تراشه ها تا سال 2025 است.

تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی روانه بازار می شود. اولین بار در اخبار و فناوری تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.