منو سایت

تأیید ویدئوی سیاسی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تأیید ویدئوی سیاسی چیست؟

چندین سال است که جام جهانی فوتبال به این نتیجه رسیده است که با استفاده از VAR (داور دستیار ویدئویی) شرایط نقض حقوق تیم های فوتبال در مسابقات را فراهم می کند که می تواند به دلیل اشتباهات داوری یا تأثیرات باشد. به داور باید از شرایط حاکم بر ورزشگاه اجتناب کند.

قبل از فیفا ، فدراسیون جهانی والیبال FIVB از قانون تأیید ویدئو و فدراسیون جهانی کشتی FILA برای استفاده از دوربین در مسابقات استفاده می کرد و بسیاری از نتایج و امتیازات مسابقات با این دوربین ها تغییر کرده است.

با وجود برخی از نقاط ضعف این سیستم تصویری و انتقادات وارده بر آن و همچنین هزینه های بالای مورد نیاز برای راه اندازی آن در زمین های ورزشی ، این سیستم اکنون یکی از راه های قضاوت در مورد برخی از تصمیمات شرکت است. به

دستیار سیاسی داور ویدیویی یا VAR سیاسی چیست؟ و چگونه می تواند نقش خود را در درگیری های سیاسی و اختلافات سیاسی بین المللی ایفا کند؟ این یادداشت به این مشکل می پردازد.

داور دستیار ویدئویی سیاسی یا VAR سیاسی

بسیاری از اختلافات و اختلافات ناشی از بهانه های سیاسی است که در نهایت منجر به بروز جنگ و اختلافات بی پایان می شود ، این بهانه ها بر اساس وجود گزارش ها و اطلاعات مختلف است که فقط در اختیار آنها بوده است.

متهم به ساخت سلاح های کشتار جمعی در عراق ؛ دولت لیبی سعی می کند بمب هسته ای بسازد. و غیره …

این یکی از مواردی بود که هرگز امکان اثبات یا تأیید آن برای سایر کشورها ، به ویژه کشورهای آسیب دیده وجود نداشت و گذشت زمان بی اعتبار بودن این اتهامات را ثابت کرد.

در این مورد ، دلایلی که می تواند به این س answerال پاسخ دهد ؛ چرا علیرغم وجود موافقت نامه ها و تعهدات بین المللی و ادعاهای آنها ، ما همچنان شاهد نقض موافقت نامه های بین المللی توسط همه طرف های قرارداد هستیم و همچنان شاهد اتهامات دیگران در زمینه سیاست هستیم؟ که این است که بگوییم:

 1. ترجیح نقش حاکمیت کشورها در سیاست جهان بر قوانین و مقررات بین المللی در نظر بازیگران ؛
 2. ارتباط مستقیم قدرت مذاکره کننده کشورها در عرصه بین المللی با قدرت اقتصادی و نظامی و موقعیت استراتژیک کشورها در مناطق مختلف جهان.
 3. رابطه معکوس وابستگی ، تسلیم ، اطاعت و پیگیری برخی از سران کشورها با تحقق قوانین پذیرفته شده بین المللی ؛
 4. ترجیح دادن معاهدات و موافقت نامه های منطقه ای بر موافقت نامه های بین المللی بین بازیگران سیاسی ؛
 5. ترجیح منافع منطقه ای و محدود اما سریع قابل دسترسی بر منافع جهانی و بین المللی بازیگران.
 6. برتری و تسلط کشورها بر یکدیگر ؛
 7. هیچ ابرقدرتی در جهان وجود نداشت که همه نظام های سیاسی جهان را مجبور به پیروی از آن کند و حاکمیت کشورها بر اساس این الزامات طبقه بندی شود.
 8. تسلط نظریه ها و ایده های هژمونیک کشورهای جهان اول ، از طریق ایجاد موافقت نامه ها و روابط بین المللی در چشم اندازها و ایده های کشورهای بدون قدرت یا جهان سوم.

عناصر دیگر را می توان به موارد فوق اضافه کرد …

حال سوال اینجاست ؛ نحوه مدل سازی سیستم VAR ؛ آیا راهی برای کاهش تنش ها و اختلافات سیاسی و بین المللی ارائه داد؟

در حال حاضر ، در صورت عدم توافق و توافق بین اصحاب دعوا ، تیم های تحقیقاتی تشکیل می شود و براساس اسناد ، این تیم نظرات خود را اعلام می کند و در صورت تأیید جامعه بین المللی یا دیوان عدالت ، نتیجه اعلام می شود.

نکته منفی این روش این است:

 1. استقلال تیم تحقیق توسط قدرت بالاتر تضمین نمی شود.
 2. طرفین دعوا موظف به پذیرش نتایج این تیم تحقیق نیستند ، بنابراین ضمانت اجرایی آنها 100٪ نیست.
 3. احکامی که توسط دادگاه های بین المللی صادر می شود زمانی قابل اجرا می شود که طرفین آنها را اجرا می کنند ، یا اگر بهانه قابل قبولی برای جبران خسارت و پذیرش هزینه های آن از سوی جامعه بین المللی وجود داشته باشد. بنابراین ، در صورت عدم وجود هر یک از این موارد ، احکام اجرا نمی شود.

بنابراین ، می توان گفت که این روش 100 effective مثر نیست.

ارتباط انباشت اطلاعات با سیستم var سیاسی

به کمک فناوری اطلاعات و داده های ارائه شده از طریق رسانه ها و فضای مجازی و حتی دوربین های ویژه ، به راحتی می توان اطلاعات کامل و واضح در مورد نظرات ، رفتارها و اقدامات بازیگران سیاسی را جمع آوری کرد و در صورت لزوم از او نقل قول کرد. از آن برای حل اختلافات استفاده کنید.

امروزه بسیاری از امپراتوری های رسانه ای و خبری توانسته اند بسیاری از تصمیمات ، رویه ها ، نظرات و حتی افکار عمومی را بر اساس عکس ، صوت و تصویر تغییر دهند.

اکنون با این ایده ، با استفاده مدیریت شده از چنین ابزارهایی ، می توان از خروجی آنها برای حل منازعات و اختلافات بین المللی و حتی ملی استفاده کرد و نوعی شفافیت و پاسخگویی در ارتباطات بین المللی پدیدار شده است.

روش نصب var سیاسی

بدیهی است راه اندازی چنین سیستمی در سراسر جهان بدون راه اندازی یک سازمان بین المللی امکان پذیر نیست.

سازمان ملل متحد در حال حاضر نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند و ده ها سازمان به همان اندازه زیرمجموعه آن هستند.

سازمان هایی مانند یونیسف ، یونسکو یا شورای حقوق بشر و غیره. نمونه ها هستند

سازمان ملل متحد می تواند نقش مهمی در تاسیس چنین سازمانی ایفا کند.

سازمان سیاسی VAR از نظر اداری مستقل خواهد بود. اما از نظر تعیین مدیریت آن برای فعالیت زیر نظر سازمان ملل متحد.

شرط اصلی تأسیس این سازمان عضویت در همه کشورها است ، زیرا باید پس از تأیید پارلمان های هر کشور توسط کشورهای عضو سازمان امضا شود.

کشورهایی که عضو این سازمان نیستند از خدمات آن محروم هستند و حق رأی دادن یا اظهارنظر و دسترسی به اطلاعات شما را ندارند.

انتقال اطلاعات از این سازمان به کشورهای غیر عضو به عنوان نمونه بارز جاسوسی در نظر گرفته می شود.

بنابراین ، با موضوع VAR سیاسی و با استفاده از تمام اطلاعات صوتی ، تصویری و چند رسانه ای ارائه شده توسط این سازمان با استفاده از ابزارهای فنی ، منابع معتبری برای قضاوت در مورد اختلافات و اختلافات بین المللی ارائه می شود.

در واقع اعضای این سازمان به طور رسمی کلیه مذاکرات و مبادلات نظری خود را در یک اتاق شیشه ای انجام خواهند داد و در صورت درخواست مذاکرات غیر رسمی دوجانبه و چند جانبه ، این درخواست باید توسط رئیس سازمان تأیید شود.

لازم به ذکر است که این شیوه در زمینه سیاست بین الملل ناشناخته نیست و حتی هنگام تحت فشار قرار دادن حاکمیت کشورها ، از چنین روش هایی استفاده می شود ، از جمله:

 • سازمان انرژی هسته ای با ایران برای نصب دوربین های آنلاین در تأسیسات هسته ای ایران موافقت کرده است و تصاویر این دوربین ها را اسنادی در مورد چگونگی تأیید ایران در موضوع هسته ای می داند.
 • استفاده از فناوری موسوم به “سنجش ​​از دور” در سراسر جهان برای استفاده از فضا و … تحت قرارداد “Copus”
 • استفاده از فناوری در زمینه کنترل لرزه ای و تسلیحات هسته ای ، موشک و … در حال حاضر مطابق معاهدات دو جانبه و چند جانبه و اصول سازمان ملل متحد و به این معنا ، ایستگاه های مختلف در سراسر جهان توسط جامعه بین المللی مورد بهره برداری قرار می گیرد. به عنوان مثال ، در ایران ساخته و نصب شده است.
 • مورد دیگر مربوط به قتل روزنامه نگار سعودی است. وی به فیلم هایی از ورود جمال خاشقچی ، روزنامه نگار سعودی به سفارت عربستان در ترکیه اشاره کرد که پس از انتشار در فضای مجازی ، نمونه روشنی از تأثیر چنین اسنادی بر فضای سیاسی و افکار عمومی و دولت عربستان سعودی ارائه کرد.
 • پس از 12 سال و در سال 1400 ، سخنگوی شورای نگهبان (عباسعلی کدخدایی) با استناد به فیلم جلسات شورای نگهبان در سال 1988 ، اظهارات حیدر مصلحی را تکذیب کرد.

دامنه این رویه را می توان با بهره برداری از فضای دیجیتال یا افزودن عناصر اضافی و از بین بردن کاستی های آن به طور گسترده ای گسترش داد و کشورهای عضو سازمان می توانند بدون استثنا مشمول نتایج خروجی شوند.

نتایج این اسناد به عنوان یک سند رسمی به شورای امنیت ارائه می شود تا به عنوان ضمانت اجرایی در نظر گرفته شود و افکار عمومی را توجیه کند.

بدیهی است قوانین و مقررات و اعضای این سازمان و نحوه جمع آوری اطلاعات و نحوه نگهداری داده ها و رفع نگرانی هایی مانند ؛ حفظ استقلال و حاکمیت کشورها ، رعایت محرمانه بودن محتویات و نظرات یا اسناد ارائه شده در این سازمان ، باید به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد و کلیه اعضای این سازمان و پارلمان های کشورهای عضو برسد.

از سوی دیگر ، این پیشنهاد در دو سطح ملی ، منطقه ای و بین المللی قابل بررسی است.

بنابراین ، کشورهای داوطلب ، هنگام ایجاد یک سازمان محلی در سطوح مختلف سیاسی کشور ، باید یک سازمان فنی و تخصصی زیر نظر نیروهای سه گانه (مشابه اداره پخش) در همه سازمان ها ایجاد کنند.

نتیجه:

استفاده از دوربین یا فناوری های جدید سالهاست که توسط سیستم های سیاسی برای کنترل دیگر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد و قدرت های بزرگ هرگز زیر بار همان سیستم ها قرار نگرفته اند و عملاً حاکمیت کشورهای مستقل را نقض کرده اند. استفاده از آن فناوری به صورت یک جانبه به نفع آنها مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

راه اندازی جنبش سیاسی VAR در قالب یک سازمان رسمی بین المللی در سازمان ملل متحد ، که با همکاری همه اعضای سازمان ملل متحد تا حد زیادی امکان پذیر است. تصاویر و صداهای ضبط شده در اتاق جلسات ، تمرین قبلی را به یک بازی دو طرفه تبدیل می کند و ما به پاسخگویی به قدرتهای بزرگ و مسلط نزدیکتر خواهیم بود.

شیشه اتاق های مذاکره ، ضبط مکالمات سیاسی به عنوان اسناد رسمی ، یک ایده و راهی برای کنترل قدرتهای بزرگ بر تصمیمات و مقاصد آنها در صحنه بین المللی و جهانی و حل و فصل اختلافات سیاسی بیهوده در داخل کشورها است.

بنابراین ، برای دستیابی به هدف فوق ، “VAR سیاسی” یا تأیید ویدئوی سیاسی توصیه می شود.

مجید بهمنی

تابستان 1400

فیلم چک سیاسی چیست؟ اولین بار در اخبار و فناوری تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.